Tvůrčí krize a jak s ní zatočit

02.04.2019

Sedáte ke stojanu a začínáte přemýšlet jak a co začít malovat. Jako vždy mačkáte barvy z tuby, ale příliš se vám do míchání barev nechce. V hlavě se točí myšlenky a představy toho co vás čeká, ale
už od počátku jste demotivovaní. Motiv, který budete malovat je jen variací na předchozí práce, stále stejný postup malby, podobné objekty, venku krásný den a já budu sedět sám celé dny v ateliéru, ztrácet čas a malovat to co už bylo stokrát namalováno? Nechce se vám vůbec začínat a cítíte se zablokovaní jako kanalizace v Kalkatě?

Čas od času se asi každý umělec (nejen malíři) v tomto stavu nachází. Pro kreativní osoby, ale i pro jejich okolí, je to doba velice nepříjemná, a pokud trvá příliš dlouho, může opravdu tento stav pokazit náladu na několik týdnů dopředu.

Vítejte v období tvůrčí krize.

Člověk je ve své podstatě tvor líný a slovní spojení "tvůrčí krize" je jen vznešenější výraz pro prachsprostou prokrastinaci. Přičemž prokrastinace je jen moderní výraz pro prachsprostou lenost a vyhýbání se tomu co bychom měli, ba co hůř, co bychom sami chtěli. A přesto prokrastinujeme neustále, rozptyluje nás okolí, předměty a různorodé vjemy kolem nás. Namátkou třeba televize, nesplacená půjčka, porno na internetu, chybějící závěs u sousedky/souseda, těhotná milenka/milenec. Eh, to snad přeci jen ne.

Nicméně to všechno je pouze a jenom nástroj našeho malého, pohodumilujícího JÁ. Nástroj toho lenocha v nás, jak nás odehnat od toho co musíme udělat. Dokážeme dokonce prokrastinovat i při přemýšlení o našem problému s prokrastinací. Výsledkem tohoto bludného kruhu je Odpor.

Odpor nám brání v naší práci a snaží se nás přesvědčit, že bude lepší odložit všechno na zítra. Mám pro vás ale i dobrou zprávu. Pokud cítíte k malování, psaní nebo k jiné umělecké činnosti odpor je
zřejmé, že tuto činnost musíte dělat, záleží vám na ní a milujete ji! Pokud by tomu tak nebylo, žádný odpor by vás nebrzdil.

Jak na to?

V první řadě se nevzdávejte! Pokračujte v práci a překonejte Odpor, který vás brzdí. Nezastavujte a držte se cesty umělce, kterou jste si zvolili. Uvědomte si, že pokud začnete něco dělat, dá se do pohybu i prozřetelnost. Stane se tak mnoho různých věcí, které by se jinak nestaly. Prozřetelnost vám do cesty postaví možné nepředvídatelné události, které mohou změnit váš život.

Vymyslete nějakou změnu, vyzkoušejte nové barvy, navštivte muzeum pro novou inspiraci, zkuste nový výtvarný styl, zkrátka najděte něco, čím svojí práci oživíte. Čtěte knihy o umění a motivaci, nechte se inspirovat jinými. Buďte trpěliví a zažeňte odpor na útěk. Nikdo jiný to za vás neudělá!

V podstatě by se dal parafrázovat i proslulý efekt "Motýlích křídel". To, že právě dnes se přinutíte k dílu, se vám tisícinásobně vrátí v okamžiku nečekané inspirace či polibku Múzy, ke kterému by nedošlo, kdybyste například šli sousedovi očesat jablka (když už není doma).

Slovy klasika: "Cokoliv můžeš udělat nebo o čem věříš, že jsi toho schopen, začni s tím. Smělost má v sobě génia, sílu i kouzlo. Začni hned." J. W. Goethe

Buďte profesionál!

Kdo je vlastně profesionál? Není to odborník nebo specialista na určitou věc, profesionál je protikladem amatéra. Amatér pochází z lat. amator neboli milovník. Amatér pracuje pro zábavu, profesionál hraje o všechno. Anglický spisovatel a dramatik Somerset Maugham prohlásil "Píšu jenom, když přijde inspirace, naštěstí přichází každé ráno přesně v devět hodin". Profík překoná strach, kterým je Odpor krmen a vrhá se bez váhání do práce.

Buďte v klidu, pokud svou práci milujete, dříve nebo později vaše kreativní duše zvítězí!

Slovo na závěr

Tvůrčí blok je vlastně takové dlouhé, protrápené období, které bychom mohli přirovnat k těhotenství. A jako na konci těhotenství je dar nejvyšší, tak i v našem případě je naše úsilí završeno něčím nádherným a výjimečným. Vždyť vlastně každé naše dílo je zároveň i naším dítětem, které jsme si odnosili a vypiplali. Přeji nám všem ještě hodně, hodně krásných dětí.

Ing. Jan Matěják, Ing. Vladimír Heškovič